Veterans Help Line
Blog Categories
SUVA Blog Archives
Who's Online
0 visitors online now
0 guests, 0 members

Reprinted by Southern Utah Vets Aid

James Lewis Day presented me with my first stripe (Private First Class) as a young Marine in May, 1968 at Camp Pendleton, California.  I was there for infantry training before heading to Vietnam.  It was my honor to shake hands with the man as I knew of his legendary service to the United States and the Marine Corps.  Following is his biography:

Major General James Lewis Day (October 5, 1925 – October 28, 1998) was a United States Marine, who as a Corporal, during World War II in the Battle of Okinawa, displayed “extraordinary heroism, repeated acts of valor, and quintessential battlefield leadership, …inspired the efforts of his outnumbered Marines to defeat a much larger enemy force”, for which he was ultimately received the Medal of Honor. Day continued his distinguished service with the Marine Corps as an officer, reaching the rank of Major General.

Biography

James Day was born October 5, 1925, in East St. Louis, Illinois. He enlisted in the United States Marine Corps in 1943.

Day participated in combat action during World War II in the Marshall Islands, on Guam and on Okinawa, where for his heroic actions during the fight for Sugar Loaf Hill he was later awarded the Medal of Honor.

Day holds a Bachelor of Science degree in Political Science and a Masters of Business Administration degree.

In September 1952, he completed The Basic School at Quantico, Virginia, and was transferred to Korea where he served with Company C, 1st Battalion, 7th Marines and the 1st Reconnaissance Company.

First Lieutenant Day served as the S-3 officer, Marine Corps Supply Center, Barstow, California, until July 1954, when he was transferred to Camp Pendleton, California, for duty as Commanding Officer, Company C, Marine Corps Test Unit One. He was promoted to captain in December 1954. Capt Day remained at Camp Pendleton until May 1956, and was then assigned as Operations Officer of the Recruit Training Command, Marine Corps Recruit Depot San Diego.

In September 1957, he was transferred to Okinawa and served as Commanding Officer, 4.2 Mortar Company, and later served as a battalion operations officer with the 9th Marines, 3rd Marine Division. Returning stateside in December 1958, he was assigned as Instructor, Tactics Group, The Basic School, Quantico. He was promoted to major in August 1962 and attended the Amphibious Warfare School, also at Quantico.

Major Day was transferred to the 4th Marine Corps District in July 1963 and served as Inspector-Instructor, 43rd Rifle Company, Cumberland, Maryland. In April 1966, Maj Day served his first tour in Vietnam as Commanding Officer, 1st Battalion, 9th Marines, 3rd Marine Division. Returning to Camp Pendleton in June 1967, he was assigned as the Commanding Officer, 1st Battalion 28th Marines, 5th Marine Division. He was promoted to lieutenant colonel in July 1967 and in January 1968, he was reassigned as Battalion Commander, 2nd Infantry Training Regiment, Camp Pendleton.

Lieutenant Colonel Day served at Pearl Harbor, Hawaii, from July 1969 to June 1971 and attended the Army War College, Carlisle Barracks, Pennsylvania, from July 1971 to June 1972. After graduation, he served his second tour in Vietnam as Operations Officer, 9th Marine Amphibious Brigade, III Marine Amphibious Force. He was reassigned as Commanding Officer, Camp Fuji, Japan, in March 1973.

He was promoted to Colonel in November 1973 and was transferred to Philadelphia for duty as Deputy Director, and later, Director, 4th Marine Corps District. He remained in that billet until April 1, 1976, when he was advanced to Brigadier General. He assumed duties as Assistant Depot Commander, Marine Corps Recruit Depot San Diego, in May 1976, and on November 1, 1977, he became Commanding General of the Depot, serving in that capacity until March 11, 1978.

On April 29, 1978, he was assigned duty as Deputy Director for Operations, J-3, NMCC, Joint Chiefs of Staff, Washington, D.C. During July 1979, BGen Day was assigned duty as the Assistant Division Commander, 1st Marine Division/Commanding General, 7th Marine Amphibious Brigade, Fleet Marine Force, Pacific, Camp Pendleton. He was promoted to major general on August 1, 1980, and assumed duty as the Commanding General, 1st Marine Division, and was ultimately assigned the additional duty as Commanding General, I Marine Amphibious Force, on July 1, 1981. He served in that capacity until August 1982 when he was assigned duty as the Deputy Chief of Staff for Training, Headquarters, U.S. Marine Corps, Washington, D.C. In July 1984, he was assigned duty as the Commanding General, Marine Corps Base Camp Smedley D. Butler/Deputy Commander, Marine Corps Bases, Pacific (Forward)/Okinawa Area Coordinator, Okinawa, Japan. He served in this capacity until his retirement on December 1, 1986. Upon his retirement, he was presented the Distinguished Service Medal for exceptionally meritorious service to the Government of the United States for duties while serving in his final duty station.

Major General Day was presented the Medal of Honor on January 20, 1998, over a half a century after the World War II battle on Okinawa in which he distinguished himself.

He died of a heart attack later that year on October 28, 1998 in Cathedral City, California. He was laid to rest in Fort Rosecrans National Cemetery, San Diego, California.

Decorations

Major General Day’s personal decorations include:

 

A light blue ribbon with five white five pointed stars
Gold star
Gold star

V

V

Silver star

V
Gold star

Bronze star
Bronze star

Bronze star
Bronze star

Bronze star
Bronze star

Bronze star
Bronze star

Bronze star
Bronze star
Bronze star

Bronze star

Bronze star
Bronze star
Bronze star

Bronze star
Bronze star
Bronze star
Bronze star

Gold star

 

Leave a Reply